Головне управління ДПС
у Рівненській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Ведення обліку доходів і витрат фізичними особами-підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність

опубліковано 12 січня 2021 о 08:51

Законом України від 14 липня 2020 року № 786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб підприємців» (далі - Закон № 786) зокрема, викладено в новій редакції п.177.10 ст. 177 та п.178.6 ст. 178 Податкового кодексу України щодо ведення обліку доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так, встановлено, що з 01.01.2021 фізичні особи - підприємці і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат за типовою формою. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

До 01.01.2021 фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, для ведення обліку доходів і витрат використовували Книгу обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - Книга). Форма Книги та Порядок її ведення затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481 (далі - наказ № 481) та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1686/24218. Для ведення Книги у паперовому вигляді фізичні особи - підприємці подавали до контролюючого органу за місцем свого обліку прошнурований примірник Книги для її реєстрації.

З метою приведення у відповідність нормативно-правових актів Міністерства фінансів України до ГЖУ та Закону № 786 Міністерством фінансів України за участю Державної податкової служби України розроблений проект наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядок її ведення» (далі - проєкт наказу), який на даний час проходить процедуру погодження у зацікавлених центральних органах виконавчої влади.

Проєктом наказу передбачається затвердження типової форми, за якою здійснюватиметься облік доходів і витрат, та порядку ведення такого обліку для відповідних категорій самозайнятих осіб, а також втрату чинності, наказу №481.

Зміни запроваджені Законом №786 щодо форми обліку і витрат не скасовують обов’язку дотримуватись платниками вимог щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та /або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання у відповідності до ст. 44 ПКУ.

Таким чином, до набрання чинності відповідного наказу Міністерства фінансів України, фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі новостворені, на підставі первинних документів можуть продовжувати/вести облік доходів і витрат у Книгах за попередньо визначеною формою наказом №481, без реєстрації у контролюючому органі за місцем свого обліку.