В Головному управлінні ДПС у Рівненській області під час чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» начальник відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Андрій Філіпчук відповідав на питання суб’єктів господарювання щодо використання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО (далі – ПРРО).
Під час спілкування з платниками, посадовець нагадав про необхідність застосування РРО/ПРРО суб’єктами господарювання, які здійснюють розрахункові операції, у тому числі фізичними особами - підприємцями (крім платників єдиного податку першої групи).
Звернув увагу на застосування штрафних санкцій за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО та акцентував увагу на необхідності проведення розрахунків за товари (послуги) у сфері Інтернет-торгівлі через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО.
Серед іншого, платників цікавило питання щодо застосування штрафних санкцій за порушення використання касових апаратів ФОП, які є платниками єдиного податку. Податківець роз’яснив, що відповідно до норм Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку, із 100 – 150 % до 25 – 50 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) відповідно (крім тих які зареєстровані платниками податку на додану вартість, здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Також платники цікавились чи вважається автомат з продажу товарів реєстратором розрахункових операцій. Посадовець пояснив, що відповідно до ст.2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями автомат з продажу товарів (послуг) – це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості та створює контрольну стрічку в електронному вигляді.
Податківець також повідомив додзвонювачів, що ДПС пропонує платникам до використання безкоштовний ПРРО, програмне забезпечення якого розміщено у відкритому доступі на вебпорталі ДПС, а подати до контролюючого органу заяву для реєстрації ПРРО необхідно в електронній формі (форма заяви для реєстрації ПРРО знаходиться тут).