Головне управління ДФС у Рівненській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) та розглянувши звернення № 52 від 01.06.2016р. щодо оподаткування плати за навчання найманого працівника, в межах компетенції повідомляє.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Кодекс).
Так, згідно з пп. 165.1.37 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом. Наведені у п. 1 Вашого звернення норми законодавчих та нормативних документів не передбачають підвищення кваліфікації (перепідготовки) найманого працівника. Крім цього, твердження, наведені у п. 2 звернення не містять посилань на норми чинного законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Кодексу додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Відповідно до абз. 4 пп. 164.2.17 Кодексу, не вважаються додатковим благом платника податку доходи, одержані у формі та розмірах, що підлягають включенню роботодавцем до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
Крім цього, згідно пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Підпунктом 164.5 ст. 164 Кодексу встановлено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлено Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100: (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, визначена для таких доходів на момент їх нарахування.
Згідно із пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, до яких, як передбачено пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, включаються інші доходи (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу).
Ставка збору - 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Окрім того, з метою провадження митної брокерської діяльності підприємствам надаються дозволи Державною фіскальною службою України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України відповідно до поданої заяви про надання/переоформлення дозволу на провадження митної брокерської діяльності за формою та в порядку, що визначені наказом Міністерства фінансів України від 04.08.2015 р. № 693. Процедура отримання дозволу не передбачає проведення навчання посадових осіб такого підприємства.
Таким чином, у разі отримання платником податку доходу у вигляді оплати навчання (перепідготовки) за програмою «Митний брокер», сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника податку як інші доходи .
Водночас слід зазначити, що кожний конкретний випадок оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від податкового агента у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, слід розглядати з урахуванням документів, що пов'язані з отриманням такого доходу.