Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» в Дубенській ДПІ щодо питань декларування майнового стану та доходів громадян

опубліковано 02 лютого 2022 о 14:40

З початку нового року в Україні розпочалася кампанія декларування майнового стану і доходів громадян, отриманих торік.  

Так, під час телефонного спілкування, нещодавно проведеного із заступником начальника Дубенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок Олександром Шевчуком абонентів цікавили питання декларування різних видів доходів та майна, форма податкової декларації та інше.    

Наводимо найбільш цікаві питання та відповіді на них.

Чи потрібно подавати декларацію про доходи, отримані минулого року за кордоном?

Податковим кодексом України передбачено, що громадяни, які працювали за кордоном, повинні до 1 травня 2022 року подати річну податкову декларацію до територіального податкового органу  за місцем реєстрації та до 1 серпня 2022 року сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 відс.) та військовий збір (1,5 відс.) із суми задекларованих доходів.

У випадку, коли  громадянин України легально працював за кордоном і перераховував гроші своїм родичам, то їх одержувачі, мають задекларувати отриманий  іноземний дохід і сплатити податок. Із зарплати легально працюючого за кордоном громадянина України сплачується податок за правилами країни отримання доходу.  Якщо між Україною і країною отримання доходу підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, і у фізичної особи є довідка про сплату податку за кордоном, то сума річного податкового зобов'язання зменшується на суму податку, сплаченого за кордоном.

Хто повинен сплачувати податок з доходів фізичних осіб: фізична особа, яка продала автомобіль юридичній особі, чи підприємство-покупець? Чи потрібно такий дохід декларувати?

У разі якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Податкового кодексу України функції податкового агента.  При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до ст.173 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.  

Скажіть, будь ласка, чи потрібно декларувати аліменти, якщо вони отримані від батька-іноземця?

Доходи, отримані від батька-іноземця, вважаються іноземним доходом і оподатковуються. Якщо у 2021 році ви отримували такий вид доходу, то вам необхідно до 1 травня 2022 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податок до бюджету.  Зазначені доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Якщо я фактично не проживаю за місцем прописки, до якої інспекції потрібно подавати декларацію про доходи?

Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

 Чи змінилася форма щорічної декларації?

Дійсно, з 1 січня 2022 року діє нова форма декларації, яка передбачає об’єднання звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), а також декларування частини прибутку контрольованої іноземної компанії (далі – КІК). За звітний період 2021 рік фізичні особи – платники податку додаток до податкової декларації КІК не заповнюють та не подають.


Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу InfoTAX