Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання щодо адміністрування ПДВ під час воєнного стану - в ході сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія»

опубліковано 12 липня 2022 о 13:26

На запитання платників податків Дубенщини щодо адміністрування ПДВ під час воєнного стану відповідала під час гарячої телефонної лінії начальник Дубенського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Рівненській області Ніна Бакулевич.

Надаємо відповіді на актуальні питання.

Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?

На період дії воєнного стану передбачено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення та постачання на митній території України окремих товарів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

Чи є право на ПК за звітні періоди лютий-травень 2022 року на підставі первинних документів, отриманих від особи, у якої відсутня можливість зареєструвати ПН в ЄРПН до 15 липня 2022 року?

Абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що у випадку відсутності у платника податку можливості своєчасно здійснити реєстрацію ПН/РК за операціями з постачання товарів/послуг, здійснених в період, починаючи з лютого 2022 року, така реєстрація має бути здійснена протягом 60 календарних днів з першого дня  місяця,  наступного  за  місяцем  відновлення  такої  можливості,  або  протягом  шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Право на ПК зберігається за умови, якщо такий ПК, сформований за звітні періоди лютий-травень  2022  року  на  підставі  первинних  (розрахункових)  документів,  отриманих платником податку за операціями з придбання товарів/послуг від платника ПДВ, у якого відсутня можливість своєчасно здійснити реєстрацію ПН/РК, та якщо за такими операціями будуть складені ПН/РК та зареєстровані в ЄРПН протягом 60 календарних днів з першого дня  місяця,  наступного  за  місяцем  відновлення  такої  можливості,  або  протягом  шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У  разі  відсутності  факту  реєстрації  в  ЄРПН  ПН/РК  по  закінченню  60  календарних  днів  з першого  дня  місяця,  наступного  за  місяцем  відновлення  такої  можливості,  або  шести місяців  після  припинення  або  скасування  воєнного  стану  в  Україні  ПК,  сформований  за первинними  (розрахунковими)  документами,  має  бути  виключений  з  декларації відповідного періоду шляхом подання уточнюючого розрахунку до такої декларації.

Чи потрібно змінювати період формування ПК за операціями з придбання товарів/послуг у лютому-травні 2022 року, якщо ПН, складена за операціями з їх постачання, зареєстрована в ЄРПН у червні або липні (до 15 липня)?

Кодекс  встановлює  окремий  термін  реєстрації  ПН/РК,  складених  за  операціями  з постачання  товарів/послуг,  що  були  здійснені  у  лютому-травні  2022  року,  а  тому  у  разі своєчасної реєстрації ПН/РК за такими операціями (в терміни, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для різних ситуацій) період формування ПК не змінюється.

Чи є постачанням товарів та послуг безоплатна передача товарів (надання послуг) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави?

У випадках здійснення операцій з безоплатної передачі/надання товарів та послуг установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, такі операції не вважаються операціями з постачання товарів/послуг, та, відповідно, податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України не нараховуються.

Чи потрібно змінювати період формування ПК за операціями з придбання товарів/послуг у лютому-травні 2022 року, якщо ПН, складена за операціями з їх постачання, зареєстрована в ЄРПН 15 липня 2022 року і пізніше?

Якщо  ПН,  складена  за  операціями  з  постачання  товарів/послуг,  що  були  здійснені  у лютому-травні  2022  року,  і  яка  підтверджує  ПК,  сформований  на  підставі  наявних  у платника  первинних  (розрахункових)  документів,  зареєстрована  в  ЄРПН  після  15  липня 2022  року,  при  цьому  постачальник  має  можливість  своєчасно  виконувати  податкові обов’язки,  покупець  втрачає  право  на  формування  податкового  кредиту  за  такими операціями до дати реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

У такому випадку ПК, сформований на підставі первинних (розрахункових) документів, має бути  виключений  з  декларації  звітного  періоду,  в  якому  була  здійснена  операція  з придбання  товарів/послуг  (лютий-травень  2022  року),  шляхом  подання  уточнюючого розрахунку до декларації за відповідний звітний період.

У звітному періоді, в якому відбулася реєстрація таких ПН/РК в ЄРПН, платник податку – покупець  має  право  на  включення  сум  податку,  зазначених  в  цих  ПН/РК,  до  складу податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.


Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу InfoTAX