Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про особливості трудових відносин у період воєнного стану

опубліковано 02 серпня 2022 о 13:02

Під час чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником Дубенського  відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Рівненській області Аллою Панчук платникам надано кваліфіковані відповіді на запитання про особливості трудових відносин у період воєнного стану.

Пропонуємо до уваги найактуальніші запитання та відповіді до них.

Як укласти трудовий договір?

Роботодавці й працівники самі вирішують чи укладати договір у письмовій формі. На період воєнного стану допускаються строкові договори з новими працівниками, зокрема, для заміни тимчасово відсутніх працівників, які в евакуації, відпустці чи втратили працездатність.

Для кого може бути випробувальний термін?

Можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, у тому числі для неповнолітніх, осіб з інвалідністю, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.

Чи можуть працівники піти в щорічну оплачувану відпустку?

Так, але не більш ніж на 24 календарні дні. Також закон дозволяє відмовити у відпустці працівникам на об’єктах критичної інфраструктури.  Виняток — відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до трьох років. Водночас працівник може попросити про неоплачувану відпустку на будь-який строк — проти 15 днів на рік у мирний час.

Чи може роботодавець не виплачувати заробітну плату?

Роботодавці мають докладати максимум зусиль, щоби своєчасно виплачувати зарплату. І хоча закон допускає порушення строків оплати внаслідок бойових дій або інших обставин непереборної сили, це не звільняє роботодавців від обов’язку виплати заробітної плати. Вони мають зробити це одразу після відновлення діяльності.

За яких умов можна розірвати трудовий договір?

Ініціаторами звільнення можуть бути як працівники, так і роботодавці.

Працівники мають право розірвати трудовий договір негайно, якщо: підприємство розташоване в зоні бойових дій;  є загроза їхньому життю і здоров’ю.

Виняток: працівники критичної інфраструктури або залучені до суспільно корисних робіт.

Роботодавцям дозволяється звільнити працівника під час тимчасової непрацездатності чи відпустки (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) — з першого дня виходу на роботу.

Важливо! Якщо працівник не з’являється на роботі через воєнні дії, його не можна звільнити за прогул без поважної причини.


Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»