У Радивилівській ДПІ Головного управління ДПС у Рівненській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо порядку включення фізичних осіб - благодійників до Реєстру волонтерів. На запитання платників податків відповідала начальник Радивилівської ДПІ Людмила Федун.
Пропонуємо до уваги найактуальніші із запитань та відповіді до них.
Що таке «Реєстр волонтерів» і в чому його сутність ?
Податківці ведуть Реєстр волонтерів ще з 2014 року. До реєстру волонтерів вносяться не лише благодійні організації, а й фізичні особи. Проте далеко не всі волонтери включені туди. Але 11.12.2022 набрав чинності Закон України від 16 листопада 2022 року № 2757-ІХ «Про внесення змін до пункту 21 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (Закон №2757) щодо вдосконалення порядку включення благодійників – фізичних осіб до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації». І всім волонтерам необхідно переглянути своє відношення до реєстрації, оскільки пільги в частині оподаткування діють на отримані донати зареєстрованих фізичних осіб - волонтерів.
Яка процедура реєстрації в Реєстрі волонтерів та куди звертатися волонтерам?
Згідно із Законом №2757 включення фізичної особи – благодійника до Реєстру волонтерів здійснюється на підставі заяви, поданої до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі (в тому числі з використанням Єдиного державного Вебпорталу електронних послуг).
Законодавчі новації значно спростили порядок включення до реєстру - оскільки Законом №2757 відмінено подання разом із заявою копії документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті) та довідки з банку щодо відкриття на ім’я такого волонтера рахунку, призначеного для здійснення благодійної діяльності. Реквізити рахунків, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності, та реєстраційного номера облікової картки платника податків/серії (за наявності) та номера паспорта, зазначаються безпосередньо у заяві.
Фізичним особам – благодійникам для включення до Реєстру достатньо подати до податкової лише заяву про включення до зазначеного Реєстру.
Заяви подають до ЦОПів Головного управління ДПС у Рівненській області. (форма заяви міститься в додатку № 3 до наказу Мінфіну від 30.10.2014 № 1089. Перелік ЦОПів можна знайти на субсайті Головного управління (https://rv.tax.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda) .
Наразі ДПС здійснює заходи для створення можливості подання такої заяви в електронній формі. До доопрацювання відповідного програмного забезпечення заяви подаються в паперовій формі.
Якщо всі документи подані правильно, то ДПС має включити волонтера в Реєстр протягом одного робочого дня. Звільнення від оподаткування, яке передбачено Податковим кодексом, діє з цього ж дня, а також щодо звітного податкового року, що передує року реєстрації в Реєстру волонтерів.
Необхідно враховувати, що заяву можна подавати особисто, поштою або через уповноважену особу. При цьому, якщо фізична особа - благодійник подає заяву особисто, то може їх подати до будь-якого органу ДПС, а якщо поштою або через уповноважену особу, - то до органу ДПС за основним місцем обліку фізичної особи - благодійника.
У яких випадках звільняється від оподаткування зібрана волонтерами благодійна допомога?
Сума благодійної допомоги, отриманої благодійниками – фізичними особами у період з 24 лютого 2022 року, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого благодійника у разі включення таких фізичних осіб до Реєстру волонтерів до 1 січня 2023 року.
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»