Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Гаряча лінія: особливості заповнення платіжних інструкцій щодо сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску

опубліковано 12 травня 2025 о 10:43

Днями у Березнівському секторі обслуговування платників Рівненської ДПІ Головного управління ДПС у Рівненській області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Особливості заповнення платіжних інструкцій щодо сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску». На запитання платників податків відповідав завідувач сектору Вячеслав Мотруніч.

Під час спілкування фахівець акцентував увагу на тому, що юридичні особи, фізичні особи-підприємці та громадяни при здійсненні сплати податкових платежів та єдиного внеску зобов’язані заповнювати у платіжній інструкції всі обов’язкові реквізити, передбачені Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163 (далі – Інструкція 163), та Порядком заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148 (далі – Порядок 148).

Посадовець роз’яснив, що особливу увагу необхідно приділяти правильному заповненню реквізитів: «Призначення платежу», «Код платника» та «Код фактичного платника». Зокрема, реквізити «Код платника» та «Код фактичного платника» платіжної інструкції повинні заповнюватися відповідно до вимог пунктів 37, 40 розділу ІІ Інструкції 163. У зв’язку з тим, що згідно з Інструкцією 163 обов’язкові реквізити платіжної інструкції вже містять реквізити «Код платника» та «Код фактичного платника», Порядком 148 не передбачено їхнє дублювання у реквізиті «Призначення платежу».

Додзвонювачі цікавилися, як правильно заповнювати платіжні документи у разі сплати податків через каси банків та термінали. У відповідь Вячеслав Мотруніч зауважив, що в таких випадках важливо, аби у блоці «Фактичний платник» було зазначено саме того платника, за якого здійснюється сплата.

Крім того, було наголошено, що облік сплачених податків та єдиного соціального внеску в органах ДПС ведеться за податковим номером — кодом ЄДРПОУ для юридичних осіб або РНОКПП для фізичних осіб. Невірне заповнення платіжних документів може призвести до виникнення податкового боргу через облік сплати як «нез’ясованої суми», що, у свою чергу, тягне за собою нарахування пені та штрафних санкцій.

Кожному платнику податків, який зателефонував на «гарячу лінію», було надано повну та вичерпну відповідь.