Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Гаряча лінія: механізм обчислення та особливості сплати мінімального податкового зобов’язання

опубліковано 22 липня 2025 о 11:28

У Гощанському секторі обслуговування платників Рівненської ДПІ Головного управління ДПС у Рівненській області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Механізм обчислення та особливості сплати мінімального податкового зобов’язання». На запитання платників податків відповідала завідувач сектору Галина Бондарчук. 

Під час заходу податківець нагадала, що з 1 січня 2022 року в Україні запроваджено новий обов’язковий платіж — мінімальне податкове зобов’язання (далі — МПЗ). Платниками МПЗ є фізичні особи — резиденти, які на законних підставах набули право власності або користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, у тому числі на умовах оренди, суборенди, емфітевзису чи постійного користування.

Фахівець роз’яснила, що обчислення суми мінімального податкового зобов’язання здійснюють контролюючі органи не пізніше 1 липня року, що настає за звітним. При цьому використовуються дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та документи, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою. Такі документи можна подавати в оригіналі або у вигляді належним чином засвідчених копій.

Посадовець поінформувала, що загальна сума податкових зобов’язань формується з урахуванням мінімального порогу надходжень, який платник має сплатити за користування сільськогосподарськими землями. Якщо сплачена сума податків є меншою за розрахунковий розмір МПЗ, платник повинен сплатити різницю. Для цього до врахування беруться також доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції.

Додзвонювачі з’ясували, що розрахунок МПЗ здійснюється на основі формул, визначених статтею 38¹ Податкового кодексу України. Якщо для земельної ділянки встановлена нормативна грошова оцінка, вона враховується разом із коефіцієнтом індексації та періодом користування ділянкою. Якщо оцінка відсутня, застосовується середній показник нормативної оцінки одного гектара ріллі за місцем розташування землі.

Кожному платнику податків, який звернувся на «гарячу лінію», було надано повну та вичерпну відповідь.