Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Вчасно і в повній мірі сплачені податки убезпечать суб’єктів господарювання від штрафних санкцій

опубліковано 19 червня 2020 о 09:19

Ризикоорієнтовна система автоматизованого моніторингу та запроваджений урядом мораторій на проведення перевірок суб’єктів господарювання істотно вплинули на скорочення кількості перевірок. Зокрема,  за 5 місяців поточного  року на Рівненщині було проведено 71 документальну перевірку (27 планових та 44 позапланові перевірки). Порівняно з минулим роком кількість документальних перевірок зменшилась на 51 відсоток. Також на 50 відсотків зменшилась кількість проведених фактичних перевірок.

Зауважимо, що починаючи із введення в дію Податкового Кодексу України   докорінно змінився процес відбору суб’єктів господарювання до проведення планових та позапланових перевірок. Для включення до плану  -  графіка документальних перевірок відбір суб’єктів господарювання здійснюється за результатами автоматизованого визначення ризиків. Ці ризики  вираховуються  автоматизованою системою центрального рівня на підставі співставлення та аналізу показників поданої звітності, тобто без втручання людського фактору.

Сьогодні податковою службою за допомогою наявних інформаційних баз ДПС здійснюється комплексний доперевірочний аналіз господарської діяльності суб’єктів господарювання, на етапі проведення якого формується  інформаційний масив даних про платника податків, вивчаються особливості ведення бізнесу платником податків, досліджується реальність проведення тим чи іншим контрагентом господарської операції, оцінюється наявність основних засобів, трудових ресурсів, виробничих, складських приміщень,  визначаються можливі ймовірні схеми ухилення від сплати податків.

Звертаємо увагу платників податків, що Законом України від 16.01.2020 №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до Податкового Кодексу, відповідно до яких змінено підстави для проведення документальних позапланових перевірок.

Зокрема, з 23.05.2020 року підставами для проведення документальної позапланової перевірки є:

-  неподання платником податків в установлений законом строк податкової декларації, розрахунків, звітності для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом;

-  отримання інформації, що свідчить про ведення нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво на території України  без взяття на податковий облік.

З 01.07.2020 року контролюючий орган матиме право провести документальну позапланову перевірку у разі, якщо після проведення документальної планової перевірки або документальної позапланової перевірки отримано інформацію та/або документи від іноземних державних органів, які стосуються питань, що були охоплені під час попередніх перевірок платника податків та свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Така перевірка проводитиметься виключно щодо питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

З 01.01.2021 року документальна позапланова перевірка може бути проведена у разі, якщо платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки в порядку, визначеному пунктом 86.7 статті 86 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводитиметься виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Водночас, з Податкового кодексу вилучено норму, коли документальна позапланова перевірка проводилась на підставі отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

Наголошуємо, що у платників податків є і залишається обов’язок, визначений підпунктом  16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, а саме  сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. То ж суб’єктам господарювання слід пам’ятати, що вчасно і в повній мірі сплачені податки убезпечать  їх від сплати штрафних санкцій і зекономлять їхні кошти.