Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування

опубліковано 18 листопада 2020 о 14:08

На сьогодні розмір пенсії напряму залежить від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено ЄСВ. Якщо стажу бракує, громадяни можуть самостійно подбати про майбутню пенсію та докупити страховий стаж шляхом добровільної участі в системі загальнообов’язкового соціального страхування. Спілкуючись з журналістами телеканалу «Сфера-ТВ», головний державний ревізор-інспектор сектору адміністрування єдиного внеску ГУ ДПС у Рівненській області Оксана Лелюх розповіла, що  громадяни, які у певні періоди не працювали, або працювали за межами України, чи з інших причин є незастрахованими особами -  мають право на добровільну сплату єдиного соціального внеску шляхом укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Можливість укладення договору регламентується ст. 12 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та укладається відповідно до ст. 10 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Договір про добровільну сплату єдиного внеску можливо укласти за місцем проживання і право на нього мають лише окремі громадяни:

- особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, не належать до платників єдиного внеску, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України,

- члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню.

Для укладення договору необхідно подати до податкового органу: 

заяву про добровільну участь;

копію трудової книжки (за наявності);

виписку із системи персоніфікованого обліку (ОК-5);

копію документу, який засвідчує особу.

При укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, який можна укласти на термін не менше одного року, особа поступово може набувати необхідний їй страховий стаж.

Укладаючи такий договір, особа зобов’язується щомісяця сплачувати внески. Розміри платежів обумовлюються в договорі й визначаються громадянами самостійно, але при цьому не може бути меншим за мінімальний страховий внесок (на сьогодні 1100 грн.).

Договором про добровільну участь може бути передбачена й одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала страхуванню.

Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду буде вдвічі більшою (мінімальний страховий внесок  помножений на коефіцієнт 2, який розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати, діючої на день укладання договору - 2200 грн).

Одноразова сплата єдиного внеску здійснюється однією сумою  за весь період протягом 10 календарних днів з моменту підписання Договору.

Відповідно до п.п. 3 п. 2 розд. V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загально