Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податкова вимога: коли податкова служба повідомляє платника про наявність податкового боргу

опубліковано 11 травня 2023 о 15:08

Несплата  податків у встановлені строки спричиняє податковий борг. При цьому податковий борг – це не тільки приватна справа окремого платника, це проблема загальнодержавного значення, оскільки податковий борг є тими грошима, які не надійшли до державного та місцевих бюджетів та не зможуть бути використані для здійснення вкрай важливих бюджетних видатків. Особливо це актуально сьогодні, в період  воєнного стану, коли кожен повинен забезпечувати фінансову сторону життєдіяльності держави і наповнювати бюджет, підтримувати Збройні Сили України.

Як платник податків може дізнатись про наявність у нього податкового боргу? Перш за все, коли виникає податковий борг, податкова служба надсилає платнику податкову вимогу. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання. 

У податковій вимозі зазначаються відомості про факт виникнення боргу та права податкової застави, розмір самого боргу, який забезпечується податковою заставою, обов’язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Крім цього, зазначається попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави.

Податкова вимогу надсилають також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов’язань у встановлені Податковим кодексом України строки без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Але платники мають врахувати, що згідно з нормами статті 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається тільки на суму боргу, що перевищує 180 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (на сьогодні – це 3060 гривень).  Тож у випадку, коли податковий борг менше зазначеної суми, то податкова вимога платнику не надсилається. Відповідно платники із сумами боргу до 3060 гривень, які не отримали податкової вимоги, можуть не звернути уваги на це та накопичувати борг за рахунок штрафних санкцій, які застосовуються за несвоєчасну сплату податків. 

Разом з тим, кожен платник, як суб’єкт господарювання, так і громадянин, може отримати  інформацію про стан розрахунків з бюджетом  в Електронному кабінеті, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/  (або через вебпортал ДПС (http://tax.gov.ua/)) після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, або на письмовий запит щодо звірки стану розрахунків за платежами.

Тому рекомендуємо кожному платнику контролювати стан своїх розрахунків з бюджетом, вчасно сплачувати передбачені законодавством  податки і збори та не наражати себе на штрафні санкції.

Довідково: лише за чотири місяці 2023 року податківцями Рівненщини надіслано платникам податків, які мають борг у сумі понад  3060 гривень, 2033 податкові вимоги.