Жителі Рівненщини вже отримують податкові повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно. Коли необхідно сплатити цей податок, як він нараховується та хто має пільги. Про це та інші особливості щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нещодавно говорили в ефірі «Українське радіо Рівне» (https://youtu.be/e8CwFEVWdeI).
Гості студії - начальник управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Рівненській області Людмила Кончук та заступник начальника відділу інформаційної взаємодії Ірина Матвійчук проінформували слухачів, що у 2023 році податок на нерухоме майно нараховується за 2022 рік виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2022 року, та акцентували увагу, що уся сума сплаченого податку зараховується до місцевих бюджетів громад, відповідно кожен громадянин, який сплачує цей податок, долучається до розвитку громади, у якій він проживає.
Також роз’яснили, що податок сплачують власники об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, а базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. За неповнолітніх дітей - власників нерухомості податок сплачують батьки/опікуни.
Серед іншого податківці звернули увагу, що обчислення суми податку здійснюється органами податкової служби. Податкове повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно разом з детальним розрахунком суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику контролюючим органом до 1 липня року, що настає за звітним роком. Разом з тим, у поточному році продовжено термін формування ППР до кінця року. Сплатити податок необхідно протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.
Також розказали слухачам, що для об’єктів житлової нерухомості база оподаткування зменшується: для квартири/квартир незалежно від їх кількості на 60 кв. метрів; для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток ( у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/ квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), -180 кв. метрів. Тобто, сплачувати податок доведеться за кожен квадратний метр понад цю норму.
Крім того звернули увагу, що база оподаткування не зменшується у випадку якщо об'єкт оподаткування використовується з метою одержання доходів (наприклад, здається в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Також звернули увагу, що Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» для платників податків – фізичних осіб, у яких у власності та/або користуванні (оренді, суборенді, емфітевзисі, постійному користуванні) є земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, введено поняття мінімального податкового зобов’язання (далі –МПЗ)
Визначення загального МПЗ фізичним особам, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб. Платниками податку до бюджету сплачується лише позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, віднесених до сільськогосподарських угідь.
У разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою у відповідному податковому повідомленні-рішенні сумою річного податкового зобов’язання з податку такий платник податку має право протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку, з наданням підтвердних документів, громадянам треба слідкувати за правильністю та вчасністю здійснення нарахування податку на нерухоме майно, бо навіть якщо контролюючий орган не надіслав ППР, сплата податку не відміняється. Відповідно до вимог Податкового кодексу фахівці податкової служби мають право нарахувати відповідний податок з урахуванням строків давності, тобто за останні три роки.
В ході ефіру податківці зазначили, що завжди можна проконсультуватись у фахівців Головного управління ДПС у Рівненській області та отримати інформаційну допомогу. Можна звертатись на гарячі лінії, приєднатись до підписників соцмереж податкової служби та користуватись електронними сервісами ДПС.