Головне управління ДПС у Рівненській області інформує, на сьогодні одним із пріоритетних напрямків роботи органів ДПС є контроль за дотриманням роботодавцями законодавства щодо укладення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
З метою консолідації зусиль Державної служби України з питань праці та ДПС щодо формування сприятливого середовища на ринку праці, забезпечення взаємодії у напрямку організації та проведення спільних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці, обміну інформацією та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин з найманими працівниками 10 лютого 2022 року підписано Меморандум про співробітництво та партнерство між Державною податковою службою України та Держпраці.
Згідно із ст.24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ) працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформлення наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Відповідальність юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, передбачена ч.2 ст.2365 КЗпПУ.
Порядок накладання штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509 (зі змінами).
Відповідно до п.2 Порядку №509 штрафи на суб’єктів господарювання та роботодавців за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачена ч.2 ст.265 КЗпПУ та накладаються Головою Держпраці, його заступником, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та їх заступниками на підставі, зокрема, акта перевірки ДПС, їх територіального органу, в ході якої виявлено порушення законодавства про працю.
Таким чином, виявлений органом ДПС в ході проведення фактичної перевірки факт не оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) є достатньою підставою для накладення на суб’єкта господарювання штрафу, визначеного ч.2 ст.2365 КЗпПУ.
Так, Головним управлінням ДПС у Рівненській області за період з липня по жовтень 2023 року в ході проведення фактичних перевірок встановлено 11 фактів порушень оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Відповідно направлено листи про виявлені в ході контрольно-перевірочних заходів порушень до територіального органу Держпраці.
Територіальний орган Держпраці, керуючись Порядком накладання штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509, розглянув справи та виніс 11 Постанов про накладання штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.