Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про майнові податки – під час «гарячої лінії»

опубліковано 07 грудня 2023 о 12:09

Цього тижня в Головному управлінні ДПС у Рівненській області питання сплати майнових податків фізичними особами розглядались під час проведення  чергової «гарячої лінії».

Начальник відділу адміністрування податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб Юрій Саверчук, спілкуючись з платниками податків, роз’яснив нюанси нарахування та сплати податку на нерухоме майно та земельного податку.

Зокрема, громадян цікавило питання  хто є платником земельного податку за земельні ділянки, що знаходяться у власності неповнолітніх дітей. Податківець пояснив, що підставою для нарахування земельного податку є: дані державного земельного кадастру; дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому згідно з п. 99.2 ст. 99 Податкового кодексу грошові зобов’язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. Батьки (усиновителі) малолітніх/неповнолітніх і малолітні/неповнолітні у разі невиконання грошових зобов’язань малолітніх/неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу. Тож земельний податок за земельні ділянки, що знаходяться у власності малолітніх та неповнолітніх дітей, нараховується на загальних підставах, і сплачується батьками, опікунами або самими малолітніми та неповнолітніми дітьми за допомогою батьків чи піклувальників.

Також додзвонювачі запитували які документи та в які строки повинна надати до контролюючого органу фізична особа для отримання пільги щодо сплати земельного податку. Юрій Саверчук зазначив, що для отримання пільг щодо сплати земельного податку, необхідно подати контролюючому органу за місцем знаходження земельної ділянки або за місцем знаходження будь-якої з земельних ділянок, що знаходяться у власності такої особи (якщо має у власності декілька земельних ділянок) заяву довільної форми про застосування пільги та документи, що посвідчують її право на пільгу в термін до 01 травня поточного року або протягом 30 календарних днів з дня набуття права на пільгу та/або права власності (якщо право на пільгу виникає протягом календарного року).

Платників також цікавило питання проведення звірки щодо майнових податків, зокрема який документ необхідно надати для підтвердження скасування чи відкликання податкового повідомлення-рішення про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки? Посадовець роз’яснив, що у разі виявлення розбіжностей за результатами звірки даних, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та надсилає (вручає) фізичній особі – платнику податків нове податкове повідомлення-рішення, попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним). У разі звернення платника податку із заявою до контролюючого органу у відповідності до вимог Закону України «Про звeрнення громадян», такому платнику надається письмова відповідь про результати розгляду його заяви.

Юрій Саверчук порекомендува платникам використовувати «Електронний кабінет платника», вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/, а також через вебпортал ДПС. У приватній частині Е-кабінету розміщено сервіс «Листування з ДПС», який надає можливість електронного листування користувача з органами ДПС (створення та направлення платником листів до органу ДПС у довільній формі). Меню «Листування з ДПС» дає можливість  подати до відповідного органу ДПС лист, заяву, звернення, скаргу, пропозицію, тощо, та пакет документів, необхідний для проведення звірки з податковим органом щодо нарахування майнових податків: плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Звертаємо увагу, що ознайомитись з анонсами «гарячих ліній» можна за посиланням https://rv.tax.gov.ua/anonsi-ark/.