Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Легалізація трудових відносин і заробітної плати

опубліковано 28 серпня 2024 о 10:16

Проблема легалізації трудових відносин, яка включає в себе два аспекти: легалізацію зайнятості та легалізацію заробітної плати, не втрачає актуальності.

Нагадаємо, що нелегальна зайнятість – це використання роботодавцями найманої праці без належного оформлення трудових відносин («тіньова» зайнятість). В даному випадку роботодавець використовує найману працю без укладання трудового договору, іноді без офіційного оформлення відбувається стажування чи проходження випробувального терміну або здійснюється оформлення працівника на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час.

Інколи суб’єкти господарювання платять своїм працівникам дві заробітні плати – офіційну і неофіційну (зарплату «в конвертах»), що призводить до негативних наслідків. Наразі працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» зарплати, так як отримують  збільшену суму доходу, яка не оподаткована та офіційно не зазначена, але в майбутньому такі робітники позбавляють себе соціальних гарантій.

Небезпека такої зарплати «в конвертах» і «тіньової» зайнятості очевидна, адже до бюджетів та державних фондів не надходять в достатньому обсязі кошти від сплати податків, зборів і внесків,. Крім того, сам працівник втрачає страховий стаж для призначення пенсії та при досягненні пенсійного віку не зможе отримати пенсію, розмір якої буде відповідати рівню його реальної заробітної плати. 

Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно (без укладення трудового договору) або отримуючи заробітну плату «у конверті» працівник повинен чітко усвідомлювати, що він сам позбавляє себе соціальних гарантій:

-  з «тіньової» зарплати роботодавець не здійснює відрахування єдиного соціально внеску, що негативно вплине на розмір призначеної пенсії в майбутньому;

-  особа, яка працює без трудового договору, не буде мати права на відпустку та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, втрачає страховий стаж;

-  працівник може працювати понад норму, без вихідних та у святкові дні без додаткової оплати за це (не буде дотримано мінімальних гарантій в оплаті праці);

-  відсутність офіційних доходів може стати підставою для відмови у призначенні різних видів допомоги та субсидій;

-  працівника можуть звільнити у будь-який момент без виплати вихідної допомоги, а можливо і без оплати за виконану роботу, отримати належний розрахунок під час звільнення у більшості випадків буває дуже важко (факт перебування у трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити в суді за допомогою свідків).

Для роботодавців використання нелегальної праці також має рад негативних наслідків:

-  допуск працівника до роботи без укладання з ним трудового договору є грубим порушенням законодавства про працю та тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу;

-  ухилення від сплати податків шляхом використання нелегальної найманої праці підлягає фінансовій, адміністративній та кримінальній відповідальності.

Тож податківці радять роботодавцям дотримуватись норм законодавства про працю, а працівникам працювати лише легально, щоб не позбавляти себе соціальних гарантій.