Затверджена урядом Національна Стратегія доходів на 2024 – 2030 роки покликана реформувати податкову та митну системи, забезпечити фіскальні потреби у середньостроковій перспективі з урахуванням пропозицій представників бізнесу та імплементації підходів та рекомендацій від міжнародних експертів у законодавстві України.
Заходи реформування податкової та митної політики, податкового та митного адміністрування, викладені в цій національної стратегії, ґрунтуються на принципах:
Стабільності: Збереження поточної бази оподаткування доходів юридичних та фізичних осіб, забезпечення її цілісності є умовою від якої напряму залежить стабільність доходів України в довгостроковій перспективі. Комбінація заходів щодо забезпечення надходження доходів та диверсифікації їх структури повинна сприяти стабільності, визначеності та достатності надходжень для цілей бюджету.
Нейтральності: Політика та адміністрування повинні сприяти досягненню рівності та справедливості оподаткування у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платників податків. Політика повинна реагувати на внутрішні та глобальні економічні виклики і конкуренцію, яка породжується тінізацією економіки.
Справедливості: Політика повинна бути спрямована на мінімізацію регресивності та сприяння горизонтальної та вертикальної справедливості платниками податків. Важливим є досягнення принципу справедливості через використання розподільної ролі податків, враховуючи фіскальну спроможність платників податків. Критичним є недопущення запровадження економічно необґрунтованих пільг та преференцій, які не передбачають забезпечення соціальної справедливості або економічного зростання.
Доброчесності: Політика повинна бути спрямована на забезпечення дотримання- контролюючими органами принципу доброчесності, посилення антикорупційних заходів та підвищення довіри до податкових та митних органів з боку суспільства. Безумовним пріоритетом є забезпечення конфіденційності та захисту даних в системах контролюючих органів.
Інтегрованості: Максимальне наближення політики і адміністрування до вимог- міжнародних стандартів та забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із членства України у міжнародних організаціях є запорукою тісної інтеграції України у світову економіку.
Ефективності: При розробці політики слід враховувати спроможність органів влади- щодо забезпечення збирання надходжень та адміністрування доходів. Це має досягатися шляхом вдосконаленням управління процесами адміністрування, їх цифровізацією, підвищенням якості використання даних контролюючими органами.
Розвитку: Політика та стратегії повинні забезпечувати підтримку відбудови,- післявоєнної реконструкції та відновлення економіки України, стимулювання розвитку її виробничого та експортного потенціалу. Політика має передбачати запровадження необхідних інструментів для підтримки інвестицій з урахуванням тих, які використовуються в країнах ЄС.
Ознайомитись з Національною стратегією доходів можна за посиланням https://tax.gov.ua/diyalnist-/natsionalna-strategiya-dohodiv/