На якій системі оподаткування буде перебувати новостворений підприємець та чи може він надіслати заяву про застосування такої системи через Електронний кабінет, як здійснюється ФОП обрання або перехід на спрощену систему оподаткування та чи може підприємець увійти до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, як отримати податкову знижку та які документи для цього потрібні? На ці та інші питання щодо оподаткування доходів фізичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідала під час чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» начальник управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Рівненській області Віта Іванчик.
Зокрема, посадовець роз’яснила, що відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.
Також суб’єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Віта Іванчик зауважила, що відповідно до п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Також посадовець звернула увагу, що новостворена фізична особа – підприємець за період від дати державної реєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої груп, перебуває на загальній системі оподаткування.
Під час спілкування платники дізнались про запровадження системи управління податковими ризиками в податковій службі та як фізичним особам – підприємцям долучитися до проєкту ДПС «Територія високого рівня податкової довіри» і скористатися його перевагами.