В Головному управлінні ДПС у Рівненській області відбулася «гаряча лінія» з питань сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та можливості «придбання стажу» шляхом укладання Договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. На питання додзвонювачів відповідала завідувач сектору адміністрування єдиного внеску Оксана Лелюх.
Під час спілкування платники, зокрема, цікавились чи можливо надіслати в електронному вигляді (у тому числі через Електронний кабінет) Заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску). Податківець зазначила, що згідно з п.п. 1 п. 3 розд. V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, особа, яка виявила бажання брати участь у системі добровільного страхування, подає до контролюючого органу за місцем проживання у паперовому або електронному вигляді Заяву за формою згідно з додатком 3 до Інструкції № 449, копію трудової книжки (за наявності); виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5); копію документа, що посвідчує особу, а члени особистого селянського господарства надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві. Електронна форма за ідентифікатором форми F1309401 розміщена на вебпорталі ДПС за посиланнями: Головна/Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів/Реєстр електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для фізичних осіб та Головна/Електронний кабінет/Бланки звітності. В режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету користувач може створити, заповнити, відредагувати, підписати та надіслати Заяву за формою згідно з додатком 3 до Інструкції № 449 в електронній формі за ідентифікатором форми F1309401.
Також платники цікавились новаціями у сплаті єдиного внеску. Тож посадовець розповіла про відновлення обов’язку в 2025 році щодо сплати ЄСВ за себе на загальних підставах для фізичних осіб – підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства. Оксана Лелюх зауважила, що фізичні особи – підприємці платники єдиного податку визначають базу нарахування ЄСВ самостійно не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску ( у 2025 році – від 1760 грн. до 35200 гривень).
Фізичні особи – підприємці, крім платників єдиного податку, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства – сплачують ЄСВ у розмірі 22 відсотка від суми доходу (прибутку), отриманої від відповідної діяльності. При цьому сума ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн.) за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Фахівець наголосила, що скасовано воєнну пільгу про добровільну сплату єдиного внеску для ФОП на 2025 рік (п. 3 Прикінцевих положень Закон України "Про державний бюджет України на 2025 рік"), а тому з 1 січня 2025 року суб'єкти господарювання знову повинні обов'язково сплачувати єдиний внесок за себе.
В ході спілкування кожен додзвонювач «гарячої лінії» отримав відповіді на свої запитання згідно з нормами чинного законодавства.