Днями відбулася гаряча лінія з питань оподаткування доходів громадян та фізичних осіб -підприємців, організована Головним управлінням ДПС у Рівненській області з метою роз’яснення актуальних норм законодавства.
Основну увагу учасників привернули питання застосування підприємцями спрощеної системи оподаткування та подання декларації про майновий стан і доходи громадянами, які отримали у 2024 році доходи від інших фізичних осіб.
Відповідаючи на запитання платників, начальник управління оподаткування фізичних осіб Віта Іванчик роз’яснила основні аспекти кампанії декларування доходів громадян.
Зокрема, фахівець проінформувала, що розмір податку на спадщину залежить від ступеня спорідненості між спадкодавцем і спадкоємцем. Так, нульова ставка (0%) застосовується, якщо спадщину отримують члени першого та другого ступеня спорідненості (батьки, діти, дідусі, бабусі, брати, сестри). Такі спадкоємці звільнені від сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Ставка 5% діє для інших фізичних осіб, які отримують спадщину від громадян України. А ставка 18% передбачена для спадкоємців-нерезидентів (якщо спадщина отримана від резидента України).
Також посадовець роз’яснила, що доходи, отримані громадянами від оренди власного майна, також підлягають декларуванню. Адже до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування). Якщо орендарем є фізична особа (яка не є самозайнятою особою), то особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є орендодавець. Відтак, орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету. При цьому, сума отриманого доходу, нарахованого податкового зобов’язання та сплаченого протягом звітного податкового року податку за результатами такого року, відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.
Віта Іванчик зауважила, що такі особи, крім ПДФО, ще повинні сплатити військовий збір у розмірі 1,5% від суми доходу. Разом з тим, сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню та отримана платником податків після 1 грудня 2024 року, оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5 відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Одним із найпопулярніших запитань на «гарячу ліню» стало оподаткування доходів від репетиторства. Віта Іванчик поінформувала платників, що репетиторство — це діяльність, яка підпадає під визначення отримання доходу від самозайнятої особи. Є кілька варіантів легалізації таких доходів:
реєстрація як ФОП на загальній чи спрощеній системі оподаткування. При цьому, спрощена система (єдиний податок), передбачає фіксовану ставку (до 20% від мінімальної зарплати) для ІІ групи та ставку 5% від обороту – для ІІІ групи платників єдиного податку;
декларування доходів як фізична особа: у такому разі репетитор має подати податкову декларацію до 1 травня наступного року та сплатити 18% ПДФО + 1,5% військового збору (ставка військового збору 5% застосовується до доход, отриманого з 01.01.2025).
Якщо репетитор не зареєстрований як ФОП, а його діяльність має систематичний характер, податкова служба може розцінити це як ухилення від сплати податків.
Фахівець наголосила, що офіційна сплата податків дає змогу репетиторам користуватися соціальними гарантіями, зокрема пенсійним стажем та правом на лікарняні.
У ході гарячої лінії податківець підкреслила важливість своєчасного декларування доходів та закликала платників використовувати електронні сервіси ДПС для спрощення процесу подання декларації про майновий стан і доходи.