Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податковий борг: ризики та шляхи їх уникнення

опубліковано 27 березня 2025 о 10:55

Вчасна та повна сплата податків – це не лише конституційний обов’язок громадян, але й важливий внесок у фінансову стабільність країни. В умовах воєнного стану значення своєчасного наповнення бюджету зростає, адже кожна гривня, сплачена до бюджету, сприяє економічному розвитку та підтримці Збройних сил України.

Станом на початок березня 2025 року податковий борг до місцевих бюджетів Рівненщини склав 417,6 млн гривень. Основну частину цієї суми – 333,0 млн грн – заборгували суб’єкти господарювання, а ще 84,6 млн грн боргують громадяни. Найчастіше останні несвоєчасно сплачують майнові податки. Водночас переважна більшість боржників мають невеликі заборгованості – до 1000 гривень.

Щоб запобігти зростанню податкового боргу, податківці області активно проводять роз’яснювальну роботу серед платників, як у телефонному режимі, так і під час надання адміністративних послуг. Крім того, вживаються всі передбачені законом заходи щодо стягнення боргу. Завдяки цим зусиллям за два місяці поточного року до місцевих бюджетів вже надійшло 6,5 млн грн в рахунок погашення податкового боргу.

Нажаль, багато громадян не слідкують за своїми розрахунками з бюджетом, або ж не знають про наявність у них податкового боргу. Це може статися через неправильне заповнення платіжних документів або невчасну сплату податків, зокрема майнових. Якщо борг не перевищує 3060 грн, податкова вимога не надсилається, а боржник може дізнатися про нього лише після значного накопичення суми через штрафні санкції.

Якщо ж податковий борг перевищує 3060 грн, податковий орган починає процес його стягнення. Податкова вимога надсилається боржнику, а у разі подальшої несплати можливе примусове списання коштів з банківських рахунків або передача майна у податкову заставу. У 2025 році на Рівненщині податківці вже сформували 3 413 таких податкових вимог.

Для запобігання виникненню податкового боргу необхідно: вчасно сплачувати податки у повному обсязі, регулярно перевіряти стан розрахунків з бюджетом, використовувати сучасні сервіси для контролю податкових зобов’язань.

Зручні електронні інструменти допоможуть швидко перевірити стан розрахунків із бюджетом:

Також отримати інформацію про податкові зобов’язання можна у Центрах обслуговування платників (https://rv.tax.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda).

Податковий борг – це не лише особиста проблема платника, а й ризик для громади та всієї держави. Сплата податків забезпечує фінансування соціальних програм, будівництво інфраструктури та обороноздатність України. Закликаємо громадян та бізнес своєчасно виконувати податкові зобов’язання, адже економічна безпека країни залежить від кожного з нас!