Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

РРО, ПРРО та облік товарів: актуальні роз’яснення для ФОПів від податківців Рівненщини

опубліковано 22 травня 2025 о 12:36

У Головному управлінні ДПС у Рівненській області проведено чергову «гарячу лінію», під час якої обговорювалися актуальні питання використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) / програмних РРО (ПРРО), а також ведення обліку товарних запасів фізичними особами – підприємцями. На запитання платників податків відповідав начальник відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Андрій Філіпчук.

Особливу увагу під час телефонного сеансу зв’язку було приділено підприємцям, які здійснюють діяльність у сфері електронної комерції, включно з торгівлею, громадським харчуванням та наданням послуг через Інтернет. Андрій Філіпчук нагадав, що такі суб’єкти господарювання зобов’язані використовувати РРО або ПРРО під час проведення розрахункових операцій, згідно з чинним законодавством.

Водночас фахівець наголосив, що з 1 січня 2022 року обов’язок застосування РРО/ПРРО не поширюється лише на фізичних осіб – підприємців - платників єдиного податку першої групи. Усі інші ФОПи повинні здійснювати розрахунки у визначений законодавством спосіб та забезпечувати належний облік товарних запасів.

Андрій Філіпчук також прокоментував деякі питання щодо нової форми фіскальних чеків, зокрема про відображення окремих реквізитів. Посадовець роз’яснив, що у фіскальному касовому чеку відображаються лише ті реквізити, які наявні у платника під час формування конкретного чеку. Наприклад, рядок «решта» у фіскальному чеку не є обов’язковим, якщо під час розрахунку решта покупцю не надавалась. Це стосується й інших реквізитів, які заповнюються лише за наявності відповідної інформації: ІПН платника ПДВ – якщо підприємець не є платником ПДВ, цей реквізит не зазначається; УКТЗЕД – відображається лише для підакцизних товарів; реквізити марки акцизного податку – зазначаються лише у разі реалізації маркованих товарів; рядки 12–17 – заповнюються лише при розрахунках карткою або через відповідні пристрої; податкові ставки – вказуються тільки за умови, якщо підприємець є платником відповідного податку.

Платникам також було рекомендовано скористатися детальним роз’ясненням ДПС щодо використання РРО/ПРРО при  продажу товарів (наданні послуг) в мережі Інтернет за посиланням:  https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/886005.html.

У Головному управлінні ДПС в області закликають усіх підприємців дотримуватись вимог податкового законодавства, зокрема щодо реєстрації касової техніки та фіксації розрахункових операцій. Це сприяє прозорості бізнесу, захисту прав споживачів і стабільному наповненню бюджетів.