Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Система податкового комплаєнсу: новий підхід до управління ризиками в ДПС

опубліковано 03 липня 2025 о 13:37

Державна податкова служба України впроваджує систему управління податковими комплаєнс-ризиками — один із ключових кроків, визначених Національною стратегією доходів до 2030 року (НСД). Її мета — своєчасне виявлення, оцінка та мінімізація ризиків, пов’язаних із недотриманням податкового законодавства.

Нагадаємо, що система управління податковими ризиками - це безперервний і комплексний процес, інтегрований у всі бізнес-процеси та стратегії ДПС, який базується на принципах ризик-менеджменту. Такий підхід дозволяє ефективно розподіляти ресурси і зосереджувати увагу на найбільш проблемних сферах адміністрування податків.

Законодавча основа: 18 червня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон № 3813-ІХ, яким до Податкового кодексу України (ПКУ) внесено положення щодо впровадження податкового комплаєнсу. Закон підтримує нову філософію взаємодії між платниками податків і податковими органами — на основі довіри та прозорості.

Нові поняття у законодавстві:

  • податковий ризик (комплаєнс-ризик) — це ймовірність невиконання платником податків своїх обов’язків, зокрема щодо: реєстрації; подання та достовірності звітності; своєчасної сплати податків; дотримання законодавства;
  • комплаєнс — це система дій і процедур, які вживаються контролюючими органами для: стимулювання добровільного виконання податкових обов’язків; запобігання виникненню податкових ризиків;
  • комплаєнс-менеджер — спеціаліст ДПС, відповідальний за комунікацію з платниками, які мають високий рівень добровільного дотримання податкового законодавства.
  •  

У межах трансформації ДПС уже триває експериментальний проєкт із впровадження комплаєнс-системи. Методологічною базою проєкту є Постанова Кабінету Міністрів України № 854 від 25 липня 2024 року.

Очікується, що нова система: забезпечить єдиний стандартизований підхід до управління ризиками; дозволить оптимізувати адміністрування податків; сприятиме розвитку партнерських відносин із сумлінними платниками.

Більше інформації – за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/sistema-upravlinnya-podatkovimi-rizikami.