Державна податкова служба України продовжує рух до сучасної, прозорої та європейської моделі оподаткування. У рамках виконання Національної стратегії доходів до 2030 року впроваджуються реформи, які змінюють підхід до податкового адміністрування — з акцентом на цифровізацію та відкритість.
Зокрема, у липні 2024 року започатковано експеримент щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі. Така система дозволяє фокусуватись лише на тих випадках, де є реальні підстави для контролю, тож сумлінний бізнес отримує більше довіри.
Для оптимізації аудиту та зменшення навантаження на платників розробляється ІТ-рішення для впровадження ІКС «Е-аудит» та обробки SAF-T UA, що в подальшому дозволить скоротити час перевірок і покращити аналітику ДПС.
Також запроваджено інформаційно-комунікаційну систему «Автоматизована система роботи з великими масивами даних для проведення аналізу ризиків з трансфертного ціноутворення» (ІКС BigData TP) для обробки та аналізу великих масивів інформації в електронному вигляді, автоматизації процедур контролю. Цей інструмент дозволяє аналізувати ризики, підвищити швидкість, точність та ефективність результатів контролю за трансфертним ціноутворенням, знизити вплив «людського фактору».
З 2024 року Україна офіційно приєдналася до системи міжнародного автоматичного обміну податковою інформацією (CRS), що сприяє прозорості та боротьбі з ухиленням від сплати податків.
ДПС минулого року успішно пройшла оцінювання Глобального форуму ОЕСР щодо конфіденційності та захисту даних, ставши рівноправним партнером у глобальному обміні податковою інформацією. Міжнародна система об’єднує понад 100 країн (зокрема усіх держав – членів Європейського Союзу).
Перший обмін фінансовими даними за CRS відбувся восени 2024 року. Інформація, отримана в рамках цього обміну, є важливим інструментом для боротьби з ухиленням від сплати податків та мобілізації податкових надходжень.
Чому це важливо для бізнесу? Нові інструменти означають менше ручного втручання, менше стресу і більше передбачуваності. Тож сьогодні — найкращий час перейти на прозору модель та скористатися перевагами цифрової взаємодії з ДПС.