У Головному управлінні ДПС у Рівненській області відбулася «гаряча лінія», присвячена реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) та основним аспектам Національної стратегії доходів України до 2030 року.
На запитання платників податків відповідала начальник управління економічного аналізу Олена Дімітрук.
Під час сеансу телефонного зв’язку фахівець податкової служби пояснила, що комплаєнс-ризики в системі податкового адміністрування – це ризики, які виникають через недотримання платниками податків основних вимог законодавства, а саме: реєстрації в податковій системі;
своєчасного подання звітності; надання повної та достовірної інформації; своєчасної сплати податкових зобов’язань.
Посадовець зауважила, що запровадження системи управління податковими ризиками має на меті підвищення рівня добровільного виконання податкових зобов’язань та зменшення ризиків втрат бюджету. Це відповідає цілям Національної стратегії доходів до 2030 року, яка передбачає реформування податкової системи України за європейськими стандартами.
Також зазначила, що впровадження системи управління податковими ризиками дозволить: допомогти платникам уникнути поширених помилок при веденні господарської діяльності, заповненні податкової звітності та сплаті податків; спростити процес подання звітності та сплати податків; мінімізувати ризики недотримання вимог податкового та іншого законодавства; запровадити механізм комплаєнсу від реєстрації платника податків до відстеження ризиків у ДПС і кінцевого результату — сплати податків і зборів до бюджетів усіх рівнів.
Олена Дімітрук звернула увагу, що ДПС України впроваджує заходи з підвищення ефективності та прозорості податкового адміністрування, спрощення процедур подання звітності та автоматизації процесів перевірки.
Основні напрями реформ:
- - Експериментальний проєкт із комплаєнс-ризиків (у липні 2024 року розпочато експеримент з управління податковими ризиками, що передбачає запровадження міжнародних підходів до аналізу ризиків, щоб підвищити рівень дотримання податкового законодавства).
- - Розробка IT-рішень для податкового аудиту (ДПС розробляє інформаційно-комунікаційну систему «Е-аудит» для обробки стандартного аудиторського файлу SAF-T UA. Це дозволить скоротити час перевірок, зменшити навантаження на платників та покращити аналіз податкової звітності).
- - Впровадження системи BigData TP (для автоматизації контролю за трансфертним ціноутворенням використовується система BigData TP, яка дозволяє швидко обробляти великі масиви даних, аналізувати ризики та зменшувати вплив людського фактору).
- - Міжнародний обмін податковою інформацією (CRS) (Україна приєдналася до глобального автоматичного обміну податковою інформацією, що сприяє боротьбі з ухиленням від сплати податків).
- - Оцінювання Глобального форуму ОЕСР (у 2024 році ДПС успішно пройшла міжнародну перевірку на відповідність стандартам конфіденційності та захисту даних, що дозволяє Україні брати участь у міжнародних ініціативах з обміну податковою інформацією).
В ході спілкування учасники телефонної лінії отримали ґрунтовні роз’яснення щодо запроваджуваних реформ та особливостей системи управління податковими ризиками.