Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Під час брифінгу говорили про необхідність застосування РРО підприємцями

опубліковано 12 вересня 2023 о 17:07

Про зміни у використанні реєстраторів розрахункових операцій (РРО) йшлося під час брифінгу, спікерами якого стали начальник відділу фактичних перевірок ГУ ДПС у Рівненській області Андрій Філіпчук та завідувачка сектору організації роботи центрів обслуговування платників Галина Крат.

Податківці поінформували, що 30 червня Верховна Рада прийняла Закон № 3219, яким внесла зміни до Податкового кодексу та інших законів України. Відтак повернулася відповідальність за порушення касової дисципліни для деяких груп підприємців.

Так, з 1 жовтня повертається відповідальність для підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування ІІ-ІV груп, адже вони  повинні при розрахунках зі споживачами використовувати РРО чи програмні РРО (ПРРО).

Андрій Філіпчук звернув увагу, що використання РРО/ПРРО наразі є обов’язковим для:  ФОП ІІ-ІV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу; ФОП на загальній системі оподаткування. 

Виняток становлять:  ФОП І групи;  ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN;   ФОП ІІ-ІV груп, які обрали спрощену систему оподаткування та здійснюють торгівлю у селах за таких умов: річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує 1 млн грн; торгівля здійснюється не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами; суб’єкт господарювання не здійснює дистанційну торгівлю товарами;  органом місцевого самоврядування не прийнято рішення про обов’язкове застосування РРО, проте у такому випадку при здійсненні розрахункових операцій слід застосовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій.

Отже, більшість суб’єктів малого та середнього бізнесу зобов’язані використовувати РРО. І за порушення вони наражатимуть себе на штрафні санкції. А саме - 100% за перше порушення та 150% за кожне наступне для суб’єктів господарювання, які:

-    реалізують підакцизний товар; 

-    здійснюють реалізацію на спрощеній системі оподаткування складної побутової техніки (та, що потребує гарантійного обслуговування), ювелірних виробів, лікарських засобів;

-    платники ПДВ.

Для решти діють знижені розміри штрафів: 25% за перше порушення й 50% за кожне наступне. 

«До 1 жовтня є шанс проведення тестового режиму. Це дає можливість виявити складності при використанні. У цей період часу штрафні санкції не будуть застосовуватися», - наголосив Андрій Філіпчук.

Тим часом, який саме касовий апарат використовувати, вибирає сам платник з огляду на свої потреби та можливості.

«Тенденція вказує на те, що більшість платників обирають програмні РРО. Для порівняння: протягом серпня зареєстровано 630 програмних та 147 класичних РРО. На початку року їх кількість була приблизно однакова», - зазначила Галина Крат. Вона повідомила, що Державна податкова служба України розробила свій програмний продукт – ПРРО ДПС. Він безкоштовний. У разі виникнення питань щодо реєстрації ПРРО від ДПС підприємці можуть звертатися до Центрів обслуговування платників або за телефоном «гарячої лінії» (0362) 692-628.

Податківець звернула увагу, що суб’єкти господарювання, які мають намір працювати з безкоштовним ПЗ ПРРО ДПС, можуть також завітати на практикуми із встановлення таких ПРРО. Вони проходять щосереди о 10-00 в приміщенні ГУ ДПС в Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Відінська, 12.  У ході практикуму працівники ГУ ДПС допоможуть зареєструвати господарську одиницю, програмний РРО (касу),  касира. Для цього необхідно мати з собою електронний цифровий підпис або електронні печатки у кількості, що відповідає числу касирів, які будуть працювати на ПРРО та пристрій, на який буде встановлюватись ПРРО ДПС.