В Головному управлінні ДПС у Рівненській області під час чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» начальник відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Андрій Філіпчук відповідав на питання платників щодо використання РРО/ПРРО та ведення обліку товарних запасів фізичними особами - підприємцями.
Платники, зокрема, запитували, у якому випадку підприємці мають проводити розрахункові операції через РРО або ПРРО у разі продажу товарів з використанням мережі Інтернет? Посадовець проінформував, що рєстратор розрахункових операцій або програмний РРО не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та або ПРРО є обов’язковим. Це передбачено нормами Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Також платників цікавило питання застосування штрафних санкцій за порушення у сфері розрахункових операцій ФОП-платниками єдиного податку. Податківець роз’яснив, що на сьогодні, у зв’язку із прийняттям Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено відповідальність за порушення порядку здійснення розрахунків за товари (послуги). Разом з тим, згідно з нормами Закону № 3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку, із 100-150 відсотків до 25-50 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг). Проте зазначена норма не стосується суб’єктів господарювання, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Серед іншого, платники запитували чи необхідно ФОП – платникам єдиного податку 3 групи застосовувати РРО/ПРРО у разі реалізації на території села пива та столових вин без додавання спирту? Андрій Філіпчук зауважив, якщо фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп здійснюють на території села, селища реалізацію пива, сидру, столових вин та пері без додавання спирту, то такі суб’єкти господарювання втрачають пільгу щодо можливості проводити розрахункові операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, оскільки здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, а отже мають застосовувати реєстратори розрахункових операцій або програмні РРО на загальних підставах.
Кожен платник, який зателефонував на «гарячу лінію», отримав вичерпні роз’яснення.