У 2024 році в Україні стартував експериментальний проєкт, який допоможе краще управляти податковими ризиками та зробити систему оподаткування більш сучасною й прозорою. Його проводить Державна податкова служба України відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 25 липня 2024 року № 854. Проєкт триватиме два роки.
Головна мета — заохотити платників податків добровільно виконувати свої зобов’язання, зменшуючи кількість перевірок і суперечок. Для цього використовуються міжнародні підходи, які вже давно успішно працюють у країнах ЄС.
Такий підхід називається податковий комплаєнс — це коли податкова служба не просто контролює, а допомагає бізнесу бути чесним, вчасно платити податки й уникати порушень. Це частина Національної стратегії доходів до 2030 року, яка має на меті наблизити податкову систему України до європейських стандартів.
Системне управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) — це не лише перевірки, а перш за все співпраця з бізнесом, заснована на довірі та прозорості.
Комплаєнс – це система заходів, яка: допомагає платникам податків дотримуватись законодавства; дозволяє виявити та мінімізувати ризики недотримання податкових вимог; забезпечує прозору взаємодію з податковими органами.
Як працює така система? Податкова служба, насамперед, аналізує податкову поведінку платників;визначає найбільш ризикові ділянки;спрямовує роботу на запобігання порушенням. Це дозволяє: ефективно використовувати трудові ресурси; застосовувати єдиний і неупереджений підхід до всіх платників.
Відповідно, платники отримують переваги: мінімізація помилок у звітності; спрощення податкових процедур, попередження порушень, прозорість та партнерство з ДПС. Як результат - своєчасне, повне й добровільне виконання податкових зобов’язань.
Більше інформації - за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/sistema-upravlinnya-podatkovimi-rizikami